Haber Gördes Gördes'in Güncel Haber Sitesi - Anasayfa
Yazı Boyutu : 12 punto 14 punto 16 punto 18 punto

Dünyada ve Türkiyede Ekonomik Krizler Anlatıldı

Dünyada ve Türkiyede Ekonomik Krizler Anlatıldı 02 Nisan 2012 13:48
Panele öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.
Celal Bayar Üniversitesi Gördes Meslek Yüksekokulunun düzenlediği “Küresel Krizin Türk Ekonomisine ve Maliyesine Yansımaları” konulu panel, Belediye Kültür Sitesi Mübin Sarıoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Kaymakam Davut Gül, Belediye Başkanı Muhammet Akyol, Meslek Yüksekokul müdürü Doç.Dr.Ahmet Ataç, yükseokul derneği yönetim kurulu üyeleri ve öğretim görevlilerinin katıldığı panele öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Panel yöneticiliğini CBÜ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç.Dr.Ali Rıza Gökbunar’ın yaptığı toplantıya konuşmacı olarak Yrd.Doç.Dr. Burcu Gediz Oral ve Arş. Gör.Alparslan Uğur katıldı.

Panelde ilk sözü alan Arş.Gör Alparslan Uğur, dünyadaki önemli ekonomik krizler hakkında geniş bilgi verdi. Krizlerin nedenleri hakkında açıklamalar yapan Uğur, gayrimenkullerin menkul kıymetleştirilmesi sonrasında krizin tüm dünyada domino etkisi yarattığını vurguladı. Kredi verenlerin ve kredi alanların birbirleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Yrd.Doç.Dr. Burcu Gediz Oral, “kişiler için kriz açıklanan rakamlarla değil evine ekmek götüremedikleri zaman başlar” dedi. Spekülatif hareketler, cinnet haline gelen tüketim, piyasadaki panik havası ve çöküşün krizleri tetiklediğini belirtti. Ekonomilerdeki en büyük sorunun kamu borçlanmaları olduğunu belirten Oral, bütçe açıklarının kalkınmanın önündeki en büyük engel olduğunu söyledi.

Doç.Dr.Ali Rıza Gökbunar, Türkiye Ekonomisinde yaşanan krizler üzerinde yoğunlaştı. Cumhuriyet tarihindeki siyasi müdahalelerin ekonomimiz üzerindeki olumsuz etkilerini analiz etti. 2009 da yaşadığımız krizin sadece küresel kaynaklı olmadığını söyleyen Gökbunar, bu krizin ülkemizde neden diğer ülkeler kadar derin hissedilmediğini açıkladı. Devletin gelirlerini hiçbir zaman düşürmek istemediği için vergilerde kaçınılmaz bir artış olduğunu belirtti.

Panel sonrasında katılımcılara teşekkür belgesi takdim edilmesinin ardından program sona erdi.

Bu haber 1153 defa okundu.
<< Önceki || Sonraki >>
Yorum Ekle
Başlık:
Metin:
*Üye girişi yapılmadığından yorumlarınız Misafir rumuzu ile yayınlanır. Ücretsiz Üyelik için tıklayınız.
Tavsiye Et
Sayın okucuyumuz bu haberi istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz.
*Kime:
*Kimden:
*Kısa Mesaj :
 
* İlgili yerleri boş bırakmayınız!
Yorum Yap
Tavsiye Et
Yazdır
Yorumlar (0/0)
Diğer Kültür&Sanat Haberleri :
<<
>>
Yazarlar
1 2 3
Prof.Dr. Ayşe İLKER

Basiret Zamanıdır

Op.Dr.Kasım KANBERLER

Pankreas Hastalıkları-II

Prof.Dr.Süleyman Sami İLKER

Eğitime Katkı ve Hizmet Derneği

A.Mithat KÜÇÜKMUTLU

Yetim Ali

Nur Gülümser İLKER

Varlığı SevmekAna Sayfaya Dön

iphone 4 satin al » Sitene Ekle  » Anasayfa Yap   » Sık Kullanılanlar  » RSS  » Site Haritası
2009-2012 Tüm haklari saklidir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayinlanamaz.